lenost prokrastinace

Lenost vs prokrastinace

Nejspíš to zažil každý. Máte nějaký úkol, a pokud jej nemusíte udělat hned teď, tak to odkládáte tak dlouho, jak jen to jde a pak jste vzteklí, že nestíháte a nebo se na něj dokonce úplně vybodnete. Babička by vám na to řekla, že jste líni jak veš. Cítíte se provinile za svou neschopnost, ale víte jak je těžké se k něčemu „dokopat”. Jenomže ono se nemusí nutně jednat o lenost. 

CO JE TO VLASTNĚ LENOST A PROKRASTINACE?

Když se někoho zeptáte co je to lenost, ve většině případech vám odpoví toto:

Lenost je, když člověk nic nedělá a nic se mu nechce. Líný je člověk, který se celý den jen válí a dívá se na televizi. Všude kolem sebe má nepořádek a není schopný si po sobě ani odnést talíř, protože se mu prostě nechce.

Jenomže lenost jako taková je pouze následek, nikoli příčina. Její příčina je, když vám chybí motivace k plnění svých úkolů a nevidíte z nich žádný užitek. 

Prokrastinace je však něco zcela odlišného. Uvědomujete si užitek i důležitost zadaného úkolu, ovšem odkládáte jej tak dlouho jak jen to jde. Svým způsobem se mu vyhýbáte, protože již předem víte, že to bude náročné ať už psychicky nebo fyzicky a tím pádem přijdete o své vnitřní pohodlí.

JE TO OBTĚŽUJÍCÍ!

Ano, prokrastinace je zcela zbytečná a obtěžující. Stejně zadaný úkol vykonáte, ale bude vás to stát mnohem více energie a úsilí. Navíc, pokud s tím něco neuděláte, může to zajít tak daleko, že nebudete schopni daný úkol vykonat úplně.

Doporučuji začít pomalými krůčky. Všechno se to totiž odehrává ve vaší hlavě. To jen vy sami sobě říkáte, že to nemusíte udělat hned. Neumíte poslechnout sami sebe a zde je jádro problému.

JAK SE TOHO ZBAVIT?

Pro začátek úplně stačí zaměřit se na maličkosti. Příklad: Na nočním stolku už máte měsíc přečtenou knihu a pořád není schovaná? I když na to sem tam pomyslíte a říkáte si, že by jste ji měli schovat, stejně budete dělat dalších x věcí a knihu stejně neschováte…

Až na ni zase pomyslíte, co kdyby jste všeho nechali a šli ji schovat hned. Prostě nepřemýšlejte a jděte to udělat. Vůbec se nezabývejte myšlenkami na to, jestli se vám chce, nebo že to uděláte až po tom co dovečeříte. Zakažte si všechny myšlenky, uvolněte se a potlačte vše, co se vám honí hlavou. Jednoduše to udělejte.

Díky těmto malým krůčkům se naučíte bojovat sami se sebou a bude pro vás čím dál tím snadnější donutit se k větším a nepříjemnějším úkolům.

NEZAPOMEŇTE SE ODMĚNIT!

Tak jo, překonali jste tu nejtěžší část a kniha je konečně zpátky na svém místě. Cítíte ten skvělý pocit? Není to proto, že by se vám na stolku uvolnilo místo. Je to proto, že jste si vědomi toho, že jste porazili sami sebe. Dokázali jste to. Překonali jste tu zeď, která vám brání v činnosti. Můžete být na sebe právem pyšní!

Teď si zpětně říkáte, že to nic nebylo a nebyl důvod to odkládat. A to je ono, naučte se mít ten pocit rádi! Pro ještě lepší efekt se můžete odměnit něčím drobným, třeba bonbónem 🙂 Avšak věřím, že ten skvělý pocit, že jste to zvládli, bude pohonem k řešení dalších odkládaných činností.

JAK NA TY „VELKÉ” VĚCI?

Pokud patříte k plánujícím lidem, nepište si do diáře konkretní úkol. Kdykoli se do něj podíváte, uvědomíte si jeho náročnost a s ním i nepříjemný pocit úzkosti a okamžitě se rozhodnete jej odložit. Mnohem lepší bude úkol „rozpitvat” na menší části a totéž platí i pro neplánovače.

Máte v pondělí odevzdat složitou tabulku? 

Už teď víte, že to bude zase boj. Nemusí! Stačí, když si nenapíšete do diáře obřím pětkrát podtrhnutým a s třemi vykřičníky Tabulka. Napište to tam stejně jako třeba Zavolat tchyni….Mnohem víc se soustřeďte na jednotlivé kroky. Odevzdat ji máte v pondělí a dnes je středa? Super. Navrhněte si jednotlivé činnosti. Dnes jste si to zapsali, zítra si můžete vytvořit podklady pro její vyplnění, pozítří už se na ní můžete letmo podívat a představit si formu a styl. O víkendu máte volno a nemusíte v neděli přemýšlet na blížící se termín odevzdání, máte už vše připravené. V pondělí to vše „nahážete” do Excelu a máte hotovo.

Nakonec to nebylo tak těžké, že? Takhle rozkouskovaná práce je menší zlo, než když si ji představíte jako celek.

Pamatujte na to, že nikdy nemáte úplně vyhráno a boj s prokrastinací je každodenní výzva. Nikdy si nevyčítejte, že jste to dnes nedokázali. To nevadí, zítra to zkoušejte znovu a pozítří zase. Nakonec si uvědomíte, že už nad tím ani nemusíte přemýšlet. Přeji hodně štěstí!

Místo pro tvůj názor

Autor příspěvku: KateLynn

Miluji náš překrásný jazyk, miluji knihy a miluji rozmanitost světa. Pokud zrovna nepíšu, nečtu nebo nesháním informace napříč celým internetem, o všem co mě zrovna napadne, cestuji, vařím a maluji. Ale nečekejte žádnou exotiku. Ráda jezdím po naších krajích a objevuji krásy Polska. Zkouším neznáme recepty amerických indiánů a maluji technikami, se kterými bych na umělecké škole nejspíš neprošla. Pokud by jste i vy chtěli publikovat a vydělávat na svých článcích zaregistrujte se přes odkaz níže. Vše je zcela zdarma. https://www.copywriting.cz/copywriting/copywriteri/8344?a=22418

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *