jídlo pro mozek

Nakrmte svůj mozek těmi správnými potravinami a staňte se géniem!…část 1.

Dokonalost našeho mozku nemusím popisovat. Každý, kdo si alespoň na chvíli uvědomí jeho důležitost, musí uznat, že si zaslouží trochu péče. Všichni ví, že díky zdravému jídlu pozitivně ovlivňujeme funkčnost naších orgánů a o péči o srdce, játrech, ledvinách, močových cestách, žaludku atd. se dočteme všude spoustu, ale jak pečovat o mozek?

Samozřejmostí je pravidelný spánek a odpočinek, ale i vhodnou stravou, docílíte regenerace mozkových buněk a tím podpoříte jeho funkci i životnost.

Nyní pojďme projít, jak se vůbec takový mozek krmí?

Jeho jediným zdrojem energie je cukr, resp. glukóza, což je jednoduchý cukr. Ovšem to neznamená, že se můžeme cpát sladkým od rána do večera a obhajovat rostoucí kila tím, že přece podporujeme náš mozek! Nezapomeňte, že bílý cukr je pro naše tělo i mozek jako jed.

Mnohem lepší je kombinace sacharidů a polysacharidů v přírodní formě. S tím souvisí i glykemický index a hladina cukru v krvi, ale o tom někdy příště. 

Důležitá informace taky je, že mozek spotřebuje celou pětinu našeho doporučeného energetického příjmu a dochází v něm 7,5 krát rychleji než v jiných orgánech, proto má i vysoké požadavky na příjem energie. 

Navíc si mozek nemůže dělat zásoby glukózy, třeba jako játra, kvůli malému prostoru a proto má v buňkách zásoby jen na celé 2 minuty činnosti. 

Představuji prvních 10 potravin, které mozku prospívají a vysvětlíme si proč:

DOBROMYSLoregáno pro mozek

neboli Oregano. Jak již název prozrazuje, už kdysi dávno znali pozitivní účinky této voňavé bylinky na náš mozek. Používá se při léčbě deprese a úzkosti. Obsahuje také velké množství vitamínu B6, který dodává energii, zlepšuje průtok krve do mozku a snižuje vysoký krevní tlak.

DROŽDÍkvasnice pro mozek

Kvasnice obsahují vysoké množství vitamínu B, které mají obrovský vliv na správné fungování mozku. Mimo jiné snižují cholesterol, který je přítomný v jiných potravinách obsahující vitamíny skupiny B, např. maso.

LNĚNÉ SEMÍNKOlněné semínko na mozek

Díky propagaci zdravého stravování se na našem stole objevují čím dál častěji a je to jedině dobře. Obsahují totiž alfa kyselinu linolovou. Ta umí povzbudit funkci mozkové kůry, která je zodpovědná za správnou motoriku a prostorové vnímání, takže dokáže zlepšit i smysl pro orientaci a to určitě není k zahození. 

KURKUMAkurkuma

Všechno co by jste měli o tomto zázračném žlutém koření rozebírám v článku zde. Jen připomenu, že se jako jedna z mála látek dokáže dostat přes krevní bariéru mozku, a tím jej ovlivňovat přímo. Je skvělá při regeneraci těla i mozku po mozkové mrtvici, nebo při léčbě Parkinsonovy či Alzheimerovy choroby.

JÁTRAjátra na mozek

Mozek ke své činnosti potřebuje, stejně jako zbytek těla, kyslík. Ten se v krvi váže na hemoglobin v červených krvinkách a tím je transportován po celém těle. Železo obsažené v játrech, je potřebné ke vzniku hemoglobinu (červeného barviva). Při nedostatku železa trpíme chudokrevností, narušení zásobování kyslíkem a únavou.

TUČNÉ RYBYlosos na mmozek

Velká část mozku je tvořena pomocí mastných kyselin a většina z nich paří do skupiny omega. Všichni jistě víme, že obrovské množství těchto tuků, zejména pak omega 3, nalezneme ve volně žijících rybách (losos, tuňák, sardinky, apod.). Tyto taky jsou nezbytné pro výrobu a vývoj mozkových buněk a zachování pružnosti buněčné membrány a hrají obrovskou roli v neuronové aktivitě. Je doporučeno konzumovat ryby 2x týdně.

ŠPENÁTšpenát na mozek

Obsahuje velké množství draslíku, který zvyšuje rychlost signálů mezi neurony a tím mozek pracuje a reaguje mnohem rychleji. Zlepšuje se tak paměť i ukládání nových informací. Ideální pro děti a studenty. Mimo to dodá tělu i antioxidanty, díky kterým se tělo čistí od toxických látek.

PAŽITKApažitka mozek

Je jedním z nejbohatších zdrojů vitamínu K. A co je na tomto vitamínu tak kouzelného? Pomáhá předcházet poškození neuronů v mozku. 100g této čerstvé bylinky obsahuje 177% DDD tohoto vitamínu.

ROZMARÝNrozmarýn na mozek

Další voňavá bylinka, která má na našem světě dlouhou tradici. V čínské tradiční medicíně se používá už tisíce let pro posílení mozku. Její vzácné oleje zvyšují bdělost a stimulují mozkovou činnost. Za zmínku stojí i cineol, který při věděckých pokusech zlepšoval schopnost krys orientovat se v labyrintu. 

VLAŠSKÉ OŘECHYvlašské ořechy na mozek

Jako by nám příroda sama napovídala k čemu jsou dobré, když vymýšlela jejich tvar. Kromě zdravých tuků jsou vlašské ořechy zdrojem vitamínu E. Bylo vědecky dokázáno, že tento vitamín může v mladém věku pomoci správnému vývoji rozpoznávacích a mozkových funkcí, pokud je dodržen jejich správný příjem. 

 

To bylo pro dnešek vše. Na další díl Nakrmte svůj mozek těmi správnými potravinami a staňte se géniem naleznete zde.

 

 

Místo pro tvůj názor

Autor příspěvku: KateLynn

Miluji náš překrásný jazyk, miluji knihy a miluji rozmanitost světa. Pokud zrovna nepíšu, nečtu nebo nesháním informace napříč celým internetem, o všem co mě zrovna napadne, cestuji, vařím a maluji. Ale nečekejte žádnou exotiku. Ráda jezdím po naších krajích a objevuji krásy Polska. Zkouším neznáme recepty amerických indiánů a maluji technikami, se kterými bych na umělecké škole nejspíš neprošla. Pokud by jste i vy chtěli publikovat a vydělávat na svých článcích zaregistrujte se přes odkaz níže. Vše je zcela zdarma. https://www.copywriting.cz/copywriting/copywriteri/8344?a=22418

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *