kreslit

Jak se naučit kreslit

Pokud jste v googlu zadali ,,jak se naučit kreslit,, a dostali jste se sem ke mě, budu ráda, když vám budu nápomocná…

Ze všeho nejdřív bych chtěla podotknout, že nejsem žádný odborník a nemám vystudované žádné umělecké školy. V dětství jsem výtvarku neměla bůh ví jak v oblibě a tento článek není o složitých termínech, technikách apod. Jsem amatér a chtěla bych se podělit o své poznatky s dalšími začínajícími amatéry nebo lidmi, kteří cítí že to tam někde mají, ale nemají odvahu či sebevědomí….

Takže pokud patříte k těm (jako já :-)), kteří až v dospělosti zjistili, že mají chuť tvořit a kreslit, nezahazujte tento ,,dar,, jen proto, že vůbec nevíte jak na to. Protože právě ta chuť tvořit, ten vnitřní pocit potřeby je právě ten talent. Ten vás bude pohánět vpřed při nezdarech a díky němu si na zeď pověsíte vlastní obraz.

Když se touha ozvala ve mě, taky jsem nevěděla jak na to. Měla jsem zažité, že pokud neprojevíte svůj talent už ve třech letech a od mala nemalujete jako Picasso, tak prostě talent v této oblasti nemáte. Ta potřeba tvořit ale byla tak silná, že jsem zahodila všechny předsudky, zkoukla na youtube pár videí a plná mouder jsem vzala tužku do ruky, vyhledala pár fotek na netu a prostě a jednoduše jsem to zkusila a vzniklo toto:

Moje první oči a slon (kresleno měkkou tužkou, uhel jsem ještě neměla)kresba a malování

Pravda, není to dokonalé, ale na poprvé to vůbec není špatné. Takže jak se naučit kreslit? Ze všeho nejdřív musíte zahodit blok v hlavě z dětství, kdy jsme všechno kreslili celkem primitivně a zůstal nám z tohoto období v hlavě jakýsi standard. Ještě než se pustíte do jakéhokoli kreslení vezměte si tužku a papír a nakreslete třeba ruku, oko nebo celou hlavu bez přemýšlení, protože to je v začátcích spíše na škodu. Teď se podívejte na to své dílo (dejme tomu, že jste nakreslili ruku) a podívejte se na svou vlastní. Jak moc se podobá skutečné reálné ruce?….A tady je celé kouzlo kreslení. Dívejte se, pozorujte detaily, stíny, barvy a otevřete své tvůrčí oko. Pokud se totiž budete soustředit uvidíte, že obličej, oko, ruka nebo zvířata nejsou ohraničeni čárami a linkami, ale vše je hra stínu a různých tvarů. Když se naučíte dívat na objekty takto, máte vyhráno. 

„Pokaždé, když si myslím, že nemůžu, můžu ještě mnohokrát víc. Pokaždé, když myslím, že něco nejde, někdo mi ukáže, že to jde snadno. Bez vůle ani sebevětší talent není nic. Zato vůlí zmůžete všechno.“
                                                                  Honoré de Balzac
                                                                      (spisovatel)

„Talent je odvaha začínat stále znovu.“
                                                                  Artzur Honneger
                                                                       (skladatel)

„Protože talent nezůstane zticha, neumí zůstat zticha. Ať už je to talent na vylupování sejfů, čtení myšlenek nebo dělení desetimístných čísel zpaměti, křičí, že chce být používán. Nezmlkne ani na minutu. Probudí vás uprostřed noci, když jste k smrti unavení, a ječí: ‚Použij mě, použij mě, použij mě! Jsem unavený z toho věčného flákání! Využij mě, blbče, využij mě!“
                                                                  Stephen King
                                                            (americký spisovatel)

Ráda se teď s vámi podělím o berličky, které mě naučily kreslit resp. pomohly začít. Rozhodně nemusíte utrácet své peníze za drahé kurzy. Postačí chytrý telefon, tablet nebo PC a internet. 

Aplikace do mobilu pro kreslení částí těl krok za krokem, mě hodně pomohla.

Odkaz na google play

Videa na youtube –  stačí do vyhledávače zadat how draw (jak kreslit) … nemusíte umět anglicky, důležité je, že se budete dívat jak se to dělá, což samo o sobě stačí.

Pokud chcete, aby vaše dílo vypadalo co nejlépe pořiďte si uhel a plastickou gumu, jenom tak vytvoříte opravdu krásně vystínované a kontrastní kresby. Nepodceňujte ani trénink (kreslete kolečka, každou rukou kreslit současně něco jiného, jednou třeba kolečko, druhou čtverec). Než získáte jistotu ruky v kopírovaní toho co vidí oko, budete potřebovat gumu a velmi jemný tah. Pokud budete na tužku tlačit, nevygumujete z papíru všechnu tuhu. Takže náčrt dělejte co nejjemněji a gumujte, když se tah nepovede. Časem získáte jistotu v ruce a synchronizaci s okem, ale mějte na paměti žádný učený z nebe nespadl. V galerii se s vámi podělím o své osobní výtvory, ne proto abych se chlubila (mám toho hodně ke zlepšení), ale proto, že jsem nikdy předtím opravdu nekreslila a můžete sami vidět, že to JDE.

lev 2

Na závěr bych vám chtěla říct, že pokud máte pocit, že obkreslování toho co vidíte je kopírovaní a není to autentické a vaše, tak vás musím upozornit na to, že ze začátku nebudete schopni namalovat z hlavy třeba žirafu tak, aby byla dokonalá. Jak si chcete v hlavě představit všechny detaily? Skutečné věci z hlavy nenakreslíte, pokut nemáte opravdu perfektní fotografickou paměť. Já ji nemám, proto potřebuji fotky a rozhodně nemám pocit, že to zvládne každý, protože umění je v tom, vidět ty detaily a přenést je na papír. Takže přeji hodně štěstí a vůbec se nestyďte pochlubit se svými výtvory.

 

 

Fotografie použité v tomto článku jsou mé vlastní, jejich kopírování lze jen s mým osobním souhlasem nebo pomocí odkazu na článek. Úvodní fotografie je z webu pixabay.com

 

Místo pro tvůj názor

Autor příspěvku: KateLynn

Miluji náš překrásný jazyk, miluji knihy a miluji rozmanitost světa. Pokud zrovna nepíšu, nečtu nebo nesháním informace napříč celým internetem, o všem co mě zrovna napadne, cestuji, vařím a maluji. Ale nečekejte žádnou exotiku. Ráda jezdím po naších krajích a objevuji krásy Polska. Zkouším neznáme recepty amerických indiánů a maluji technikami, se kterými bych na umělecké škole nejspíš neprošla. Pokud by jste i vy chtěli publikovat a vydělávat na svých článcích zaregistrujte se přes odkaz níže. Vše je zcela zdarma. https://www.copywriting.cz/copywriting/copywriteri/8344?a=22418

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *