sirup proti kašli

Sirup proti kašli…jak jinak než domácí!

Domácí sirup proti kašli je ideálním pomocníkem v každé domácnosti. Vedle předražených sirupů z lékáren, které se tváří jako hotová spása, má tento bylinkový zázrak mnohem lepší účinky. 

Příroda má lék na všechno a my si z ní vezmeme:

Tymián nebo šalvěj

Čerstvý tymián i šalvěj mají protizánětlivé a desinfekční účinky.. Do sirupu se náramně hodí, protože uvolňují dýchací cesty a snižují horečku. Do sirupu si vyberte jen jedu z bylinek, obě mají podobné účinky, ale těhotné ženy by se měly vyhnout šalvěji.

Čerstvý zázvor

Zázvor uvolňuje a rozkládá hlen na sliznici v plicích. Díky gingerolu, hlavní bioaktivní látce v zázvoru, má protizánětlivé, antibakteriální a imunitní vlastnosti. Přesně to, co potřebujeme k boji s nemocemi a zastavení přetrvávajícího kašle.

Cayenský pepř

Cayene obsahuje sloučeninu nazvanou kapsaicin. Kapsaicin zmírňuje bolest tím, že potlačuje chemické procesy, které přenáší pocit bolesti z postižené oblasti do mozku. Přináší úlevu, pokud kašel způsobuje nebo zhoršuje bolest v krku.

Cayenne je velmi pikantní, takže můžete tuto ingredienci vynechat nebo snížit, pokud plánujete podávat svůj domácí sirup na kašel dětem nebo citlivým dospělým.

Citron a med

Jako poslední přijdou na řadu med a citron. Jsou také antibakteriální, pomáhají posilovat imunitní systém a uvolňují dutiny. Potlačují nepříjemné škrábání v krku.

Tento sirup se hodí na všechny druhy kašle i při nepříjemných pocitech a bolesti v krku.

Co budete potřebovat:

  • 2 hrnky vody
  • 8 větviček čerstvého tymiánu nebo snítek šalvěje
  • 2 vrchovaté lžíce nastrouhaného čerstvého zázvoru
  • 1 hrnek medu
  • šťávu z jednoho citronu
  • špičku lžičky Cayenského pepře

Postup:

Připravte si vodní lázeň. Bylinky se nesmí vařit, aby neztratili své účinky. Do hrnce nalijte vodu, přidejte vybranou bylinku (tymián nebo šalvěj) a zázvor. Luhujte ve vodní lázni, kterou máte na mírném plameni. Z výluhu musí vycházet pára, ale nesmí se vařit. Luhujte, dokud se nevypaří přibližně polovina tekutiny. Poté odstavíme, necháme vychladnout a zcedíme. 

Zcezený výluh nalijte zpět do hrnce ve vodní lázni a přidejte zbytek surovin. Zahřejte směs tak, aby se med rozpustil a vše se hezky spojilo. Nalijte do sklenice a uložte do lednice.

Sirup je určen k přímému použití, ale můžete si ho přidávat i do čaje pro posílení imunity, jen musíte dbát na správné dodržení teplotního limitu, abyste nepřišli o jeho cenné látky.

 

 

 

 

 

 

Místo pro tvůj názor

Autor příspěvku: KateLynn

Miluji náš překrásný jazyk, miluji knihy a miluji rozmanitost světa. Pokud zrovna nepíšu, nečtu nebo nesháním informace napříč celým internetem, o všem co mě zrovna napadne, cestuji, vařím a maluji. Ale nečekejte žádnou exotiku. Ráda jezdím po naších krajích a objevuji krásy Polska. Zkouším neznáme recepty amerických indiánů a maluji technikami, se kterými bych na umělecké škole nejspíš neprošla. Pokud by jste i vy chtěli publikovat a vydělávat na svých článcích zaregistrujte se přes odkaz níže. Vše je zcela zdarma. https://www.copywriting.cz/copywriting/copywriteri/8344?a=22418

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *