STŘEDOVĚK – 6 absurdních mýtů. Věříte jim i vy?…ČÁST 1.

Středověk – hrozná a nepředstavitelně krutá doba, kterou se téměř nepodařilo přežít. Všichni hrozně smrděli, se ženami se zacházelo hůř než s dobytkem a církev věřila, že země je placka (mnozí tomu věří dodnes, ale o tom někdy jindy). Naše představy o středověku více méně vycházejí z toho, co vidíme v televizi, ale je to opravdu tak jak nám je prezentovaná?

Jaká byla ve středověku realita?

Lidé si sebou do středověku přinesli zvyk společných koupelí z římské tradice. Každé město i vesnice měly veřejné lázně, kam se řemeslníci chodili po těžké dřině umýt. Dokonce bylo i zvykem nabídnout hostům společnou koupel. Ve 13. století byla poptávka po mýdle, které bylo z živočišného tuku, soli a olejů tak vysoká, že se začalo „průmyslově“ vyrábět v Británii, Itálii, Španělsku i Francii.

Bohužel vše se změnilo po morových ranách ve 14. století. Církev i lékaři vyhlásili, že se člověk rychleji nakazí díky společným koupelím, protože se otvírají póry a tím je tělo přístupnější temným silám, které vyvolávají mor.  Tělesný pach se tak ve šlechtických kruzích překrýval litry voňavek. Od raného novověku byl pak strach z koupele překonaný.

Faktem ale zůstává, že i přes samotnou čistotnost lidí, velká města neměly kanalizaci, takže splašky a výkaly končily na ulici, kde se v tomto bahně vesele proháněli mezi prasaty a krysami i lidé. A jak je známo, tady měla počátek slavná středověká morová epidemie.

Lidé tou dobou pili pouze pivo, protože voda byla nakažená a docela dlouho jim trvalo, než přišli na to, že je to díky převařené vodě.

Jaká byla ve středověku realita?

Ve středověku žila většina lidí na vesnicích, kde se všichni starali o úrodu a pracovali na polích bez výjimky. Všechny sužoval hlad při neúrodě a všichni se dosytosti najedli, když byla hojnost. V těchto podmínkách pohlaví opravdu nehrálo roli. Dokonce i co se týká domácích povinností, muž musel umět zastat to co žena, už z důvodu vyšší úmrtnosti žen kvůli porodům. Práci měli rozdělenou spravedlivě. Nejinak to bylo i ve velkých městech, kde se sice nemuselo pracovat na polích, zato se lidé živili řemeslem, obchodem nebo službami a všichni dělali co bylo potřeba. 

Co se týká filosofů a teologů, ne všichni se dívali na ženu jako na hříšnici z ráje. Třeba takový papež Řehoř I. Veliký (540-604) měl k ženám křesťankám velice pozitivní vztah, díky Panně Marii jako boží rodičce. Na svatého Řehoře navázal i třeba biskup Isidor Sevillský (560-636), který hlásal, že neexistují jen povinnosti žen k mužům, ale i naopak. Opat Anselm z Canterbury (1033-1109) zase tvrdil, že za prvotní hřích můžou Adam i Eva stejným dílem.

Zásluhu na tomto mýtu má pravděpodobně inkvizice, kdy se ženy upalovaly pro čarodějnictví.

Jaká byla ve středověku realita?

Ve středověku byla prostituce naprosto běžná. Samozřejmě, že to bylo proti učení církve, jenomže ta ji i přesto tiše tolerovala. Nevěstince byly  po určitých omezeních, kdy musely být v určité čtvrti a musely mít licenci od starosty, legální. Není tajemstvím, že církev pár bordelů sama provozovala. V šlechtických kruzích se sňatky uzavíraly čistě z majetkových a politických důvodů, většinou bez přítomnosti lásky, takže nemanželské aféry byly samozřejmostí. 

Dokonce není ani žádný důkaz o tom, že by kdy existovaly slavné pásy cudnosti. První ojedinělý nákres se objevuje až v nějakém rukopise roku 1405, ale není podložený žádnými fakty. Dnes dochované exempláře pásu cudnosti byly vytvořeny až v 19. století.

Nahota a sex byla všudy přítomná.

Druhý díl článku STŘEDOVĚK – 6 absurdních mýtů. Věříte jim i vy? naleznete zde.

Místo pro tvůj názor

Autor příspěvku: KateLynn

Miluji náš překrásný jazyk, miluji knihy a miluji rozmanitost světa. Pokud zrovna nepíšu, nečtu nebo nesháním informace napříč celým internetem, o všem co mě zrovna napadne, cestuji, vařím a maluji. Ale nečekejte žádnou exotiku. Ráda jezdím po naších krajích a objevuji krásy Polska. Zkouším neznáme recepty amerických indiánů a maluji technikami, se kterými bych na umělecké škole nejspíš neprošla. Pokud by jste i vy chtěli publikovat a vydělávat na svých článcích zaregistrujte se přes odkaz níže. Vše je zcela zdarma. https://www.copywriting.cz/copywriting/copywriteri/8344?a=22418

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *